NOMINATIONS FOR THE 2018 GLUGS AWARDS ANNOUNCED

Here are the nominations for the 2018 Glugs awards. The awards will be announced on the evening of the 4th March at the Masonic Club 169 Castlereagh Street, Sydney.  Glugs is a .long time ( group was formed in 1969) theatre loving group  who meet the first Monday of every month for lunch. Membership to the group is by invitation only.

NOMINATIONS FOR THE 2018 GLUGS AWARDS            

The Norman Kessell Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

Mitchell Butel – An Act of God – Darlinghurst Theatre Company

Simon Corfield – Torch Song Trilogy – Darlinghurst Theatre Company

John Gaden – Diplomacy – Ensemble Theatre

Hugo Weaving – The Resistible Rise of Arturo Ui – Sydney Theatre Company

 

The Norman Kessell Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

Sharon Millerchip – Shirley Valentine – Ensemble

Heather Mitchell – Harp in the South – Sydney Theatre Company

Georgie Parker – Luna Gale – Ensemble Theatre

Anna Samson – Love – Darlinghurst Theatre Company

 

The Jeffrey Joynton Smith Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

Mitchell Butel – The Resistible Rise of Arturo Ui – Sydney Theatre Company
Anthony Cogin – Harp in the South – Sydney Theatre Company

Tim Draxl – Torch Song Trilogy – Darlinghurst Theatre Company

 

The Jeffrey Joynton Smith Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

Hilary Cole – Torch Song Trilogy – Darlinghurst Theatre Company

Contessa Treffone – The Harp in the South – Sydney Theatre Company

Hannah Waterman – The Almighty Sometimes – Griffin Theatre

 

The Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Musical

Ryan Gonzalez – In the Heights – Hayes Theatre production

Ryan Gonzalez- Jersey Boys – TEG Dainty

David Harris – Priscilla, Queen of the Desert – Michael Cassel Group

Rowan Witt – She Loves Me – Hayes Theatre Production

 

The Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Musical

Caitlin Berry – She Loves Me – Hayes Theatre

Caitlin Berry – Aspects of Love – Hayes Theatre

Maggie McKenna – Muriel’s Wedding – Sydney Theatre Company

Ashleigh Rubenach – Cry Baby – Hayes Theatre & LPD

 

The Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role in a Musical

Tim Draxl – Evie May – Hayes & New Musicals Australia

Jay James Moody – She Loves Me – Hayes Theatre

Rowan Witt – The Book of Mormon – The Book of Mormon Australia

Grant Smith – Aspects of Love – Hayes Theatre

 

The Colleen Clifford Memorial Award for the Most Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role in a Musical

Maria Belo – In the Heights – Blue Saint Productions & Hayes Theatre

Laura Bunting – Gypsy – Luckiest Productions & One Eyed Man Productions in assoc with Hayes Theatre

Margi De Ferranti – In the Heights – Blue Saint Productions & Hayes Theatre

Madeline Jones – Muriel’s Wedding – Sydney Theatre Company

 

The Stuart Wagstaff Memorial Award for Most Outstanding Direction

Mitchell Butel – Marjorie Prime – Ensemble

Simon Phillips – Muriel’s Wedding – Sydney Theatre Company

Shaun Rennie – The View Upstairs – Invisible Wall & Sugary Rum Production & Hayes Theatre Kip Williams – Harp in the South – Sydney Theatre Company

 

Award for the Most Outstanding Main Stage Musical

Book of Mormon – Book of Mormon Australia Jersey Boys – TEG Dainty

Mamma Mia – Michael Coppel, Louise Withers & Linda Bewick

Muriel’s Wedding – Sydney Theatre Company

 

Award for the Most Outstanding Independent Musical

Aspects of Love – Walk This Way Productions in assoc with Hayes Theatre Co.

Cry Baby – LPD in assoc with Hayes Theatre Co

In the Heights – Blue Saint Prods in assoc with Hayes Theatre Co.

She loves Me – Hayes Theatre Company

 

The John West Memorial Award for the Most Outstanding New Australian Performed Work

Evie May – Hayes Theatre Company

The Feather in the Web – Griffin Theatre

Harp in the South – Sydney Theatre Company

Muriel’s Wedding – Sydney Theatre Company

The Hypochondriac – Darlinghurst Theatre Company

 

The Micki and Robert Davis Memorial Award for the Most Outstanding Main Stage Production

Harp in the South – Sydney Theatre Company

The Norman Conquests – Ensemble Theatre

Torch Song Trilogy – Darlinghurst Theatre Company

An Act of God – Sydney Theatre Company

 

The Taffy Davies Memorial Award for the Most Outstanding Independent Production

Away – Lambert House Productions Bondi Pavilion Theatre

A Girl is a Half -Formed Thing – Brevity Theatre

The King of Pigs – Redline Productions – Old Fitzroy Theatre

Stalking the Bogeyman Redline Productions – Old Fitzroy Theatre

 

Award for the Most Outstanding Performance by a Newcomer

Maggie McKenna – Muriel’s Wedding – Sydney Theatre Company

Thomas McGuane – Jersey Boys – Capitol Theatre

Ryan Momenzada – The Sound of Waiting – Darlinghurst Theatre Company

Ebony Vagulans – Luna Gale – Ensemble Theatre

 

Award for the Most Outstanding Production for Children

Josephine Wants to Dance – Monkey Baa Theatre

The Tragedy of Hamlet-The Prince of Skidmark – Sydney Theatre Company

78 Storey Treehouse CPD Production

 

The Lee Young Award for the Most Outstanding Cabaret Performance

Mitchel Butel -Croon Tunes – Ensemble

Paul Capsis – Up Close and Intimate – Darlinghurst Theatre Company

Todd McKenney and Nancye Hayes – Bosom Buddies – Christine Dunstan Production

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *