2014 Sydney Arts Guide Stage & Screen Awards

Bell Shakespeare's WINTERS TALE  2014 winner - Best stage production
Bell Shakespeare’s WINTERS TALE  2014 winner – Best stage production


Sydney Arts Guide is a key part of stage and film culture, and exists to celebrate the art of performance, in theatres and cinemas.

2014 was a year of amazing diversity, and our twenty accredited specialist reviewers, were all spoiled for choice in the quality of the live theatre performances to be experienced in the City of Sydney, and the suburbs of Sydney.

As the old adage goes, “live theatre is not dead theatre, as there is a different performance to be experienced every night”. Our team of professional reviewers, have each nominated their personal preferences for both theatre and cinema. A small number of movies were nominated out of the hundreds of cinema films that were seen during the last twelve months.

At the end of another outstanding year for the arts in Sydney, on Wednesday 31st December 2014, Sydney Arts Guide announced its 2014 awards in these Stage and Screen categories:-

Film Awards for 2014 (Australian unless specified)

Best Australian Feature Film:-


Best Male Actor:-

David Gulpilil as Charlie in CHARLIE’S COUNTY

Best Female Actor:-

Sarah Snook as the Unmarried Mother in PREDESTINATION

 Best Male Actor – Supporting Role:-

Yilmaz Erdogan as Major Hasan in THE WATER DIVINER

Best Female Actor – Supporting Role:-

Susan Prior as Dorothy ‘Dot’ Peeples in THE ROVER

Best Child Actor:-

Noah Wiseman as Samuel in THE BABADOOK

Best Director:-

Michael and Peter Spierig for PREDESTINATION

Best Cinematographer:-

Andrew Lesnie for THE WATER DIVINER

Best Original Screenplay:- 

Jennifer Kent for THE BABADOOK

Best Adapted Screenplay:-

Marion Nelson from the book TRACKS: A WOMAN’S SOLO TREK ACROSS 1700 MILES OF AUSTRALIAN OUTBACK by Robyn Davidson for the movie TRACKS

Best Editor:-

Jack Hutchings for SON OF A GUN

Best Composer:-

David Hirschfelder for HEALING

Best  Production Design:-

 Matthew Putland for PREDESTINATION

Best Costume Design:-

Tess Schofield for WATER DIVINER

Best Documentary:-

THE LAST IMPRESARIO (Director Gracie Otto)

Best  Short Film:-

GOD SQUAD (Director Nicholas Kempt)

Best Full Length Animation Film:-

THE LEGO MOVIE (Directors Phil Lord and Christopher Miller)

Best Full Length 3D Film:-

THE LEGO MOVIE (Directors Phil Lord and Christopher Miller)

Best Full Length 3D Film (International):-

INTERSTELLAR (Director Christopher Nolan)

Best International Film (English Language):-

THE GRAND BUDAPEST HOTEL (Director Wes Anderson)

Best International Film (Foreign Language):-

WINTER SLEEP (Director Nuri Bilge Ceylan)

Best International Recorded-Live-Stage-Production shown in Cinemas:-

Noël Coward’s PRIVATE LIVES (Director Jonathan Kent) (presented by CinemaLive and Digital Theatre)


Stage Awards for 2014

Best Male Actor:-

Luke Mullins as Tom Wingfield in Tennessee Williams THE GLASS MENAGERIE

Best Female Actor:-

Sarah Peirse as Patricia Highsmith in Joanne Murray-Smith’s SWITZERLAND at the Drama Theatre, Sydney Opera House (Sydney Theatre Company)

Best Male Actor – Supporting Role:-

Adriano Cappelletta as Hal in David Auburn’s PROOF at the Ensemble Theatre

Best Female Actor – Supporting Role:-

Matilda Ridgway as Mary Warren in Arthur Miller’s THE CRUCIBLE – (Sport for Jove at Bella Vista Farm)

Best Director:- 

Eamon Flack for THE GLASS MENAGERIE at Belvoir

Best Musical:-

SONDHEIM ON SONDHEIM – Reginald Theatre, Seymour Centre

Best Opera:- 

Opera Australia’s DON GIOVANNI

Best New Play:-

Jane Bodie’s MUSIC – SBW Stables Theatre

Best Mainstream Production:-

A WINTER’S TALE – Bell Shakespeare

Best Children’s Play:-

Roald Dahl’s WITCHES at SBW Stables Theatre

Best Dance:-

Rafael Bonachela’s SCATTERED RHYMES for the Sydney Dance Company

Best Ballet:-

Australian Ballet’s MANON

Best Fringe Production (Drama):-

The New Theatre’s TO KILL A MOCKINGBIRD – Director Annette Rowlinson

 Best Fringe Production (Comedy):-

Theatre Eccentrique’s & King Street Theatre’s LEAVES – Director Markus Weber

Best Fringe Production (Musical):-

Manly Musical Society’s COMPANY – Director Christie Wykes